Archiwum 26 lutego 2015


lut 26 2015 Rhodochiton atrosanguineus - Rodochiton purpurowy...
Komentarze: 1

Rhodochiton atrosanguineus - Rodochiton purpurowy

http://www.ogrodkroton.pl/zdjecia/seedF_480_PS-ESSPBV.jpghttp://www.ogrodkroton.pl/zdjecia/seedF_480_PS-ESSPBV.jpg

 

          Rhodochiton atrosanguineus w naszym klimacie jest rośliną jednoroczną, traktowaną jako szybkorosnące pnącze. W naturze jest krótkowieczną byliną [3-4 lata]. Roślina wije się okół podpór. Liście ogonkowe o sercowatym kształcie i wielkości ok 5cm. Spód, brzeg i nerwy koloru karminowego, na starszych liściach także wierzch jest w części przebarwiony na karminowo. Główną ozdobą rośliny są nietypowe, piękne kwiaty długości 4-6cm.

         W naturalnym środowisku roślina oplata pnie drzew i krzewy rosnące w większych jarach jakie występują w południowo - wschodnim Meksyku na wysokości od 1500-3500m n.p.m.

 

Stanowisko - pełne słońce

 

Gleba - lekko kwaśna, bogata w próchnicę, wilgotna i zasobna. Nie toleruje gleb ciężkich i podmakających

 

Rozmnażanie - Nasiona wysiewamy pod koniec lutego lub na początku marca [podłoże dedykowane do wysiewów, ew dla kaktusów]. Do momentu wschodów należy zapewnić wilgotność podłoża [np. przykrywając szybą], temperaturę podłoża 18-24oC. Przez kilka dni po pikowaniu należy roślinom zapewnić podwyższoną wilgotność powietrza. Do doniczek można powkładać cienkie patyki, aby rośliny miały na czym się obkręcać. Przed wysadzeniem do gruntu rośliny należy zahartować. Wysadzamy na zewnątrz, gdy temperatury nocą nie spadają poniżej 10oC.

 

Wysokość - 0,5 - 1,5m

 

Okres kwitnienia - od czerwca do momentu pojawienia się nocą temperatur poniżej 5oC.

 

Nawożenie i podlewanie - w okresie kwitnienia należy systematycznie dokarmiać

 

Choroby i szkodniki - podatny na mączlika i przędziorka

 

Zastosowanie - do skrzynek balkonowych, można nim osłaniać balustrady balkonów, tarasów, altan.

rapsodia9 : :
lut 26 2015 Nicotiana alata - Tytoń niski, tytoń ozdobny,...
Komentarze: 1

Nicotiana alata - tytoń ozdobny

http://bi.gazeta.pl/im/fa/c5/f5/z16107002Q,ROSLINY-PACHNACE--Tyton-ozdobny---Roslina-jednoroc.jpghttp://bi.gazeta.pl/im/fa/c5/f5/z16107002Q,ROSLINY-PACHNACE--Tyton-ozdobny---Roslina-jednoroc.jpg

 

         Nicotiana alata to roślina jednoroczna uprawiana z rozsady. Kwiaty w kolorach białym, różowym, czerwonym, purpurowym i fioletowym o intensywnym słodkim zapachu. W dzień zamknięte, otwierają się wieczorem i wabią motyle.

 

Stanowisko - słoneczne

 

Gleba - żyzna, próchniczna, przepuszczalna

 

Rozmnażanie - wysiew masion w marcu lub na początku kwietnia do inspektu lub skrzynki w mieszkaniu. Siewki należy przepikować lub wysadzić do małych doniczek. Do gruntu wysadzamy pod koniec maja. Zakwita po 3 miesiącach od wysiewu

 

Wysokość - 80 - 120cm

 

Okres kwitnienia - lipiec do jesieni

 

Nawożenie i podlewanie - wymaga regularnego podlewania i zasilania.

 

Zastosowanie - do ogródków przydomowych, najlepiej blisko okien, tarasów czy altan, do pojemników

 

rapsodia9 : :
lut 26 2015 Petunia hybrida - Petunia ogrodowa
Komentarze: 0

Petunia x hybrida - Petunia ogrodowa

http://3.bp.blogspot.com/-8D6N6p3xeLM/UZkxP1smE-I/AAAAAAABBLU/ReKUZCMU-BA/s1600/Petunia+%27Picobella+White%27+-+Petunia+ogrodowa++1.jpghttp://3.bp.blogspot.com/-8D6N6p3xeLM/UZkxP1smE-I/AAAAAAABBLU/ReKUZCMU-BA/s1600/Petunia+%27Picobella+White%27+-+Petunia+ogrodowa++1.jpg

 

          Petunia x hybrida w naszym klimacie jest uprawiana jako roślina jednoroczna. Jest mieszańcem dwóch gatunków petunii: Petunia axillaris iPetunia violacea. Pędy rośliny są zazwyczaj pokładające się lub zwisające, ale zdarzają się także odmiany o pędach wznoszących się. Liście podłużne lub owalne, jajowate, zielone. Zarówno liście jak i pędy są lepko owłosione. Kwiaty kielichowate [o kwiatach pełnych oraz z postrzępionymi brzegami], pachnące, szeroko rozwarte, w różnych kolorach. Najczęściej różowe, fioletowe lub białe, ale są także odmiany o naprawdę ciekawym ubarwieniu.

         Rośliny wytrzumują silne nasłonecznienie, a nawet krótkotrwałą suszę, nadają się więc na balkony południowe, chociaż mogą rosnąć i w zacienionych miejscach.

 

Stanowisko - słoneczne

 

Gleba - piaszczysta, gliniasta, żyzna, umiarkowanie wilgotna, lekko kwaśna

 

Rozmnażanie - najczęściej z rozsady [którą wysadzamy na miejsce stałe od drugiej połowy maja], wysiew nasion w lutym do skrzynek. Nasiona wysiewa się do podłoża wysterylizowanego gdyż są bardzo wrażliwe na choroby grzybowe. Nasion nie przykrywa się ziemią, wystarczy je lekko przycisnąć do podłoża. Skrzynek nie należy przykrywać folią ani szkłem, ale trzeba dbać o odpowiednią wilgotność podłoża. Temperatura właściwa dla wschodów to około 20oC.

        Gdy siewki mają po 2-3 liście należy je przepikować do małych doniczek. Nawozi się co 10 dni rozcieńczonym nawozem wieloskładnikowym, a przed wysadzeniem na zewnątrz rozstadę trzeba zahartować.

 

Wysokość - 0,5 - 2m

 

Okres kwitnienia - czerwiec - październik

 

Cięcie - należy usuwać przekwitłe i mokre od deszczu kwiaty, przycinać zbyt wybujałe pędy

 

Nawożenie i podlewanie - co 7-10 dni należy podawać płynny nawóz wieloskładnikowy [są nawozy specjalnie dla petunii]

 

Choroby i szkodniki - choroby grzybowe [przy pierwszych oznakach należy od razu wycinać porażone części roslin], wirus mozaiki ogórka, wirus mozaiki tytoniu oraz wirusy ziemniaka. Atakowane są także przez mszyce i ślimaki.

 

Zastosowanie - skrzynki balkonowe, kwietniki