Archiwum 16 lutego 2015


lut 16 2015 Helianthus annuus - słonecznik zwyczajny
Komentarze: 2

Helianthus annuus - Słonecznik zwyczajny

http://poradnikogrodniczy.pl/pliki/plikiporady/slonecznik-ozdobny.jpghttp://poradnikogrodniczy.pl/pliki/plikiporady/slonecznik-ozdobny.jpg

         Helianthus annuus jest wysoką rośliną osiągającą od 0,5 do 2m wysokości. Łodyga sztywna, dość gruba zakończona ogromnym, zółtym kwiatem. Liście słoneczników są sercowate, duże i szorstko owłosione. Na rynku można spotkać wiele odmian o kwiatach mniejszych, a nawet o kwiatach pełnych, w różnych kolorach - od żółtych, poprzez czerwonawe do brązowawych.

 

Stanowisko - słoneczne

 

Gleba - żyzna, dobrze uprawiona i umiarkowanie wilgotna

 

Wysiew nasion - wysiew nasion wprost do gruntu od kwietnia do połowy maja.

 

Wysokość - 0,5 - 2m

 

Podlewanie i nawożenie - obfite w czasie suszy; rośliny warto zasilić nawozami płynnymi.

 

Zastosowanie - Jako roślina do ogrodów w stylu rustykalnym, grupami przy ogrodzeniach czy ścianach budynków. Nadają się na kwiat cięty, są także roślinami miododajnymi.

lut 16 2015 Cosmos bipinnatus - Kosmos podwójnie pierzasty...
Komentarze: 2

 Cosmos bipinnatus - Kosmos podwójnie pierzasty

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/59/Cosmos_bipinnatus6.jpg/193px-Cosmos_bipinnatus6.jpg





 

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/59/Cosmos_bipinnatus6.jpg/193px-Cosmos_bipinnatus6.jpg

 

 

         Cosmos bipinnatus osiąga wysokość do 0,5-1m, charakteryzuje się dość luźnym pokrojem. Liście podwójnie pierzastosieczne, wąskie, przypominające liście kopru. Łodygi sztywne, silnie rozgałęzione zakończone kwiatami o średnicy ok 10cm. Kwiaty koloru białego, fioletowego, różowego. Kwitnie od lipca do października. Roślina łatwa w uprawie.

 

Stanowisko - słoneczne, półcieniste

 

Gleba - lekka, średnio żyzna o lekko kwaśnym odczynie.

 

Wysiew nasion - koniec kwietnia, początek maja [kiełkowanie 15-20 dni]

 

Wysokość - 0,5 - 1m

 

Cięcie - warto usuwać przekwitłe kwiaty

 

Podlewanie i nawożenie - nawadnianie wymagane w czasie suszy.  Na słabszych glebach można zasilić nawozem wieloskładnikowym.

 

Choroby i szkodniki - wiosną może być zaatakowany przez mszyce

 

Zastosowanie - roślina rabatowa do ogrodów w stylu rustykalnym. Karłowe odmiany nadają się do pojemników. Stosowany także jako kwiat cięty.

lut 16 2015 Co to jest roślina jednoroczna
Komentarze: 1

          Zacznijmy od wyjaśnienia czym w zasadzie są rośliny jednoroczne. Otóż, są to rośliny uprawiane przez jeden sezon wegetacyjny, w trakcie którego przechodzą pełny cykl rozwoju. To znaczy, od wysiania, do skiełkowania, wyrośnięcia i zakwitnięcia.

 

         Kiedy w takim razie należy je wysiewać? To zależy od indywidualnej rośliny. Wpływa na to jej długość cyklu rozwojowego oraz od wymagania cieplne, szczególnie w stadium siewki. Czasami możemy  wysiać nasiona do skrzynki czy innego pojemnika, dzięki czemu możemy przyspieszyć rozwój roślin [do skrzynek wysiewamy także gatunki o długim cyklu rozwojowym].

 

Główne terminy wysiewu nasion do gruntu:

 

kwiecień i pierwsze połowa maja - wcześniej zdażają się przymrozki, które mogłyby  uszkodzić, a nawet uśmiercić naszą roślinkę

 

po 15 maja - nasiona o krótkim okresie wegetacji, np. Phaseolus coccineus, Cucurbita pepo

 

dosiewane sukcesywnie przez całe lato (czerwiec - lipiec) w pewnych odstępach czasu, aby przedłużyc okres kwitnienia np. Matthiola longipetala

 

późna jesień, aby otrzymać kwitnące rośliny wcześniej np. Centaurea cyanus, Eschscholtzia californica, Nigella damascena, Amaranthus caudatus, Consolida ajacis. Ten termin uwzględnia też gatunki roślin rozmnażające się przez samosiew.