Archiwum luty 2015


lut 28 2015 Antirrhinum majus - Lwia paszcza, wyżlin...
Komentarze: 3

Antirrhinum majus - Lwia paszcza, wyżlin większy

http://www.mullerseeds.com/media/catalog/product/a/n/antirrhinum_majus_potomac_appleblossom_1.jpghttp://www.mullerseeds.com/media/catalog/product/a/n/antirrhinum_majus_potomac_appleblossom_1.jpg

 

         Antirrhinum majus jest rośliną jednoroczną uprawianą z rozsady. Pędy wzniesione, liście lancetowate, całobrzegie. Kwiaty można spotkać w barwie białej, żółtej, pomarańczowej, różowej, czerwonej, aż do bordowej. Czasem są dwubarwne albo nawet wielobarwne.

 

Stanowisko - słoneczne

 

Gleba - żyzna, próchniczna, wilgotna

 

Rozmnażanie - wysiew nasion od lutego do marca do skrzynek.  Na miejsce stałe przesadzamy w połowie maja

 

Wysokość 20-90cm [ zależnie od odmiany]

 

Okres kwitnienia - od lipca aż do jesieni

 

Nawożenie i podlewanie - częste podlewanie, dobrze jest 2 razy w ciągu pierwszej połowy lata zasilić rośliny nawozem płynnym do kwiatów

 

Cięcie - usuwanie przekwitłych kwiatów w celu przedłużenia kwitnienia

 

Zastosowanie - obwódki, kwietniki, skrzynki balkonowe, tarasy, kwiat cięty [odmiany wysokie]

 

 

 

rapsodia9 : :
lut 28 2015 Nemesia strumosa - Nemezja powabna
Komentarze: 4

Nemesia strumosa - Nemezja powabna

http://217.70.34.228/artiklar/images/bilder/nemesia_poetry_mix.jpghttp://217.70.34.228/artiklar/images/bilder/nemesia_poetry_mix.jpg

        Nemesja strumosa jest rośliną jednoroczną dorastającą do około 30cm wysokości. Łodygi są silnie rozgałęzione, wzniesione. Liście lancetowate, na brzegach ząbkowane. Kwiaty mogą mieć różne kolory - żółte, pomarańczowe, różowe, czerwone i białe. Istnieją także odmiany dwubarwne.

 

Stanowisko - słoneczne

 

Gleba - lekka, przepuszczalna, umiarkowanie wilgotna

 

Rozmnażanie - wysiew nasion do inspektu w kwietniu. Na miejsce stałe wysadzić w drugiej połowie maja. Optymalna rozstawa wynosi 20x20cm. Można także wysiać na początku maja wprost do gruntu w rzędy co 20-30cm.

 

Wysokość - 20-30cm

 

Okres kwitnienia - czerwiec - sierpień

 

Nawożenie i podlewanie - podlewać rośliny w czasie suszy; co 2-3 tygodnie warto dokarmić nawozami dla roślin kwitnących.

 

Cięcie - po kwitnieniu należy przyciąć i zasilić nawozami, wtedy zakwitną drugi raz

 

Choroby i szkodniki - korzenie roślin mogą być porażane przez grzyby

 

Zastosowanie - obwódki rabat, kwietniki, pojemniki na balkony, tarasy, na kwiat cięty, na skalniaki

 

 

rapsodia9 : :
lut 26 2015 Rhodochiton atrosanguineus - Rodochiton purpurowy...
Komentarze: 1

Rhodochiton atrosanguineus - Rodochiton purpurowy

http://www.ogrodkroton.pl/zdjecia/seedF_480_PS-ESSPBV.jpghttp://www.ogrodkroton.pl/zdjecia/seedF_480_PS-ESSPBV.jpg

 

          Rhodochiton atrosanguineus w naszym klimacie jest rośliną jednoroczną, traktowaną jako szybkorosnące pnącze. W naturze jest krótkowieczną byliną [3-4 lata]. Roślina wije się okół podpór. Liście ogonkowe o sercowatym kształcie i wielkości ok 5cm. Spód, brzeg i nerwy koloru karminowego, na starszych liściach także wierzch jest w części przebarwiony na karminowo. Główną ozdobą rośliny są nietypowe, piękne kwiaty długości 4-6cm.

         W naturalnym środowisku roślina oplata pnie drzew i krzewy rosnące w większych jarach jakie występują w południowo - wschodnim Meksyku na wysokości od 1500-3500m n.p.m.

 

Stanowisko - pełne słońce

 

Gleba - lekko kwaśna, bogata w próchnicę, wilgotna i zasobna. Nie toleruje gleb ciężkich i podmakających

 

Rozmnażanie - Nasiona wysiewamy pod koniec lutego lub na początku marca [podłoże dedykowane do wysiewów, ew dla kaktusów]. Do momentu wschodów należy zapewnić wilgotność podłoża [np. przykrywając szybą], temperaturę podłoża 18-24oC. Przez kilka dni po pikowaniu należy roślinom zapewnić podwyższoną wilgotność powietrza. Do doniczek można powkładać cienkie patyki, aby rośliny miały na czym się obkręcać. Przed wysadzeniem do gruntu rośliny należy zahartować. Wysadzamy na zewnątrz, gdy temperatury nocą nie spadają poniżej 10oC.

 

Wysokość - 0,5 - 1,5m

 

Okres kwitnienia - od czerwca do momentu pojawienia się nocą temperatur poniżej 5oC.

 

Nawożenie i podlewanie - w okresie kwitnienia należy systematycznie dokarmiać

 

Choroby i szkodniki - podatny na mączlika i przędziorka

 

Zastosowanie - do skrzynek balkonowych, można nim osłaniać balustrady balkonów, tarasów, altan.

rapsodia9 : :
lut 26 2015 Nicotiana alata - Tytoń niski, tytoń ozdobny,...
Komentarze: 1

Nicotiana alata - tytoń ozdobny

http://bi.gazeta.pl/im/fa/c5/f5/z16107002Q,ROSLINY-PACHNACE--Tyton-ozdobny---Roslina-jednoroc.jpghttp://bi.gazeta.pl/im/fa/c5/f5/z16107002Q,ROSLINY-PACHNACE--Tyton-ozdobny---Roslina-jednoroc.jpg

 

         Nicotiana alata to roślina jednoroczna uprawiana z rozsady. Kwiaty w kolorach białym, różowym, czerwonym, purpurowym i fioletowym o intensywnym słodkim zapachu. W dzień zamknięte, otwierają się wieczorem i wabią motyle.

 

Stanowisko - słoneczne

 

Gleba - żyzna, próchniczna, przepuszczalna

 

Rozmnażanie - wysiew masion w marcu lub na początku kwietnia do inspektu lub skrzynki w mieszkaniu. Siewki należy przepikować lub wysadzić do małych doniczek. Do gruntu wysadzamy pod koniec maja. Zakwita po 3 miesiącach od wysiewu

 

Wysokość - 80 - 120cm

 

Okres kwitnienia - lipiec do jesieni

 

Nawożenie i podlewanie - wymaga regularnego podlewania i zasilania.

 

Zastosowanie - do ogródków przydomowych, najlepiej blisko okien, tarasów czy altan, do pojemników

 

rapsodia9 : :
lut 26 2015 Petunia hybrida - Petunia ogrodowa
Komentarze: 0

Petunia x hybrida - Petunia ogrodowa

http://3.bp.blogspot.com/-8D6N6p3xeLM/UZkxP1smE-I/AAAAAAABBLU/ReKUZCMU-BA/s1600/Petunia+%27Picobella+White%27+-+Petunia+ogrodowa++1.jpghttp://3.bp.blogspot.com/-8D6N6p3xeLM/UZkxP1smE-I/AAAAAAABBLU/ReKUZCMU-BA/s1600/Petunia+%27Picobella+White%27+-+Petunia+ogrodowa++1.jpg

 

          Petunia x hybrida w naszym klimacie jest uprawiana jako roślina jednoroczna. Jest mieszańcem dwóch gatunków petunii: Petunia axillaris iPetunia violacea. Pędy rośliny są zazwyczaj pokładające się lub zwisające, ale zdarzają się także odmiany o pędach wznoszących się. Liście podłużne lub owalne, jajowate, zielone. Zarówno liście jak i pędy są lepko owłosione. Kwiaty kielichowate [o kwiatach pełnych oraz z postrzępionymi brzegami], pachnące, szeroko rozwarte, w różnych kolorach. Najczęściej różowe, fioletowe lub białe, ale są także odmiany o naprawdę ciekawym ubarwieniu.

         Rośliny wytrzumują silne nasłonecznienie, a nawet krótkotrwałą suszę, nadają się więc na balkony południowe, chociaż mogą rosnąć i w zacienionych miejscach.

 

Stanowisko - słoneczne

 

Gleba - piaszczysta, gliniasta, żyzna, umiarkowanie wilgotna, lekko kwaśna

 

Rozmnażanie - najczęściej z rozsady [którą wysadzamy na miejsce stałe od drugiej połowy maja], wysiew nasion w lutym do skrzynek. Nasiona wysiewa się do podłoża wysterylizowanego gdyż są bardzo wrażliwe na choroby grzybowe. Nasion nie przykrywa się ziemią, wystarczy je lekko przycisnąć do podłoża. Skrzynek nie należy przykrywać folią ani szkłem, ale trzeba dbać o odpowiednią wilgotność podłoża. Temperatura właściwa dla wschodów to około 20oC.

        Gdy siewki mają po 2-3 liście należy je przepikować do małych doniczek. Nawozi się co 10 dni rozcieńczonym nawozem wieloskładnikowym, a przed wysadzeniem na zewnątrz rozstadę trzeba zahartować.

 

Wysokość - 0,5 - 2m

 

Okres kwitnienia - czerwiec - październik

 

Cięcie - należy usuwać przekwitłe i mokre od deszczu kwiaty, przycinać zbyt wybujałe pędy

 

Nawożenie i podlewanie - co 7-10 dni należy podawać płynny nawóz wieloskładnikowy [są nawozy specjalnie dla petunii]

 

Choroby i szkodniki - choroby grzybowe [przy pierwszych oznakach należy od razu wycinać porażone części roslin], wirus mozaiki ogórka, wirus mozaiki tytoniu oraz wirusy ziemniaka. Atakowane są także przez mszyce i ślimaki.

 

Zastosowanie - skrzynki balkonowe, kwietniki

lut 25 2015 Verbena x hybrida - Werbena ogrodowa
Komentarze: 1

Verbena x hybrida - Werbena ogrodowa

http://www.tapetus.pl/obrazki/n/168005_kwiaty-werbena-ogrodowa-doniczka.jpghttp://www.tapetus.pl/obrazki/n/168005_kwiaty-werbena-ogrodowa-doniczka.jpg

 

          Verbena x hybrida w naszym klimacie jest byliną, ale w naszym klimacie traktowana jest jako roślina jednoroczna, uprawiana z rozsady. Roślina tworzy zwarte, nieregularne kępy, a odmiany o zwisających pędach mogą osiągnąć pod koniec wegetacji długość nawet 1m. Ozdobą rośliny są przede wszystkim kwiaty w różnych kolorach [od białego, poprzez różowy, czerwieni a nawet ciemne fiolety], często w środku mają białą plamę. Kwitnie długo i wydziela dość przyjemny zapach. Łodygi u dołu płożące, górą wzniesione, owłosione. Liście podłużne lub jajowate, żywiozielone.

 

Stanowisko - słoneczne

 

Gleba - każdy rodzaj, wilgotna

 

Rozmnażanie - wysianie nasiona w lutym do skrzynek. Nasiona lekko przykryć ziemią i utrzymywać stałą wilgotość podłoża. Nasiona kiełkują 20-30dni w temperaturze 18-20oC. Po wzejściu siewki pikujemy, na miejsce stałe wysadzamy w połowie maja. Czasem lepiej kupić gotową rozsadę.

 

Wysokość - 20-45cm

 

Okres kwitnienia - od połowy lata do jesieni

 

Cięcie - usuwać przekwitłe kwiaty oraz suche łodygi. Jeśli będziemy uszczykiwać górne łodygi będzie się ładnie rozkrzewiać.

 

Nawożenie i podlewanie - rośliny w pojemnikach powiny być regularnie i dość obficie podlewane. Odmiany długopędowe powinny być co 7-10 dni zasilane roztworami nawozów wieloskładnikowych. O werbeny rosnące w gruncie można dbać nieco mniej.

 

Choroby i szkodniki - w czasie długotrwalej suszy mogą zostać zaatakowane przez przędziorki, gdy jest zbyt wilgotno - przez szarą pleśń. Czasem na liściach może wystąpić mączniak prawdziwy.

 

Zastosowanie - rabaty, kwietniki, obwódki, do pojemników na balkony, tarasy, także na kwiat cięty. Niskie odmiany nadają się również na słoneczne skalniaki.

lut 25 2015 Hedera helix - Bluszcz pospolity
Komentarze: 1

Hedera helix - Bluszcz pospolity

http://photos03.istore.pl/22039/photos/big/30811198.jpghttp://photos03.istore.pl/22039/photos/big/30811198.jpg

 

         Hedera helix jest zimozielonym pnączem samoczepnym [nie wymaga specjalnych podpór]. Mało wymagający i bardzo efektywny dzięki swym soczyście zielonym liściom. Na rynku dostępne są rośliny o różnych kolorach, np. srebrzystoszare, wąsko biało obrzeżone, głęboko klapowane pstre kremowo-zielone. Bluszcz posiada grube i mocne pędy, które mogą się płożyć lub wspinać po podporach. Liście na pędach weetatywnych [czyli nie kwitnących] są inne niż na pędach generatywnych. Na pierwszych są one klapowane, na drugich zaź całobrzegie. Kwiaty są niepozorne, obupłciowe, zapylane przez muchówki. Pojawiają się od sierpnia do października, miododajne. Owoc to granatowy pestkowiec, kulisty, wielkości grochu, trujący [jak i cała roślina!]. Jest pożywieniem ptaków.

 

Stanowisko - półcieniste, nieniste, [dobrze ukorzeniony i rozrośnięty pokrywa także nasłoneczniene mury czy skały i dobrze znosi suszę]

 

Gleba - przeciętne, choć preferuje próchniczne

 

Rozmnażanie - sadzonki z jednym lub dwoma węzłami. Bardzo szybko ukorzenia się w wodzie lub podłożu. [sadzonki można pobierać od wiosny do końca września], następnej wiosny można wysadzić do gruntu

 

Wysokość - do 20m

 

Zastosowanie - ogrody przydomowe, parki, zieleń publiczna, roślina okrywowa, zakrywanie ścian budynków, murów,  pod drzewa, na skarpy

 

Ochrona - rośliny na stanowiskach naturalnych objęte są częściową ochroną gatunkową - ochronie podlegają okazy kwitnące!

lut 25 2015 Ajuga reptans - Dąbrówka rozłogowa
Komentarze: 3

Ajuga reptans - Dąbrówka rozłogowa

http://img135.imageshack.us/img135/9025/dbrwkarozogowa.jpghttp://img135.imageshack.us/img135/9025/dbrwkarozogowa.jpg

 

         Ajuga reptans jest mało wymagającą byliną okrywową z nadziemnymi rozłogami. Zimozielona [jednak w bezśnieżne zimy części nadziemne mogą przemarzać], wytrzymała na mróz. Rozrasta się dość szybko tworząc zwarty kobierzec ciemnozielonych [lub innych, w zależności od odmiany], błyszczących liści. Nadaje się do obsadzania powierzchni pod drzewami i krzewami, gdzie inne rośliny rosną niechętnie. Można ją też posadzić na skarpach, by zabezpieczała je przed erozją.

 

Stanowisko - półcień, nawet cień

 

Gleba - próchniczna, świeża, obojętna

 

Rozmnażanie - podział w marcu - maju

 

Wysokość - do 20cm

 

Zastosowanie - ogrody przydomowe, parki, zieleń publiczna, roślina okrywowa, pod drzewa i krzewy, na obwódki, skarpy, przy zbiornikach wodnych [lubi wilgoć], nadaje się także na skalniaki oraz do pojemników. Roślina miododajna

lut 21 2015 Asplenium trichomanes - zanokcica skalna
Komentarze: 1

Asplenium trichomanes - zanokcica skalna

http://sadzawka.pl/environment/cache/images/500_0_productGfx_da44192ffc91c35ef22a339b96dee6c1.jpghttp://sadzawka.pl/environment/cache/images/500_0_productGfx_da44192ffc91c35ef22a339b96dee6c1.jpg

 

          Asplenium trichomanes to niewielka paproć. W naszym klimacie zimuje w postaci kłącza, które jest pokryte ciemnymi, lancetowatymi łuskami. Z niego wiosną wyrastają niezbyt długie (do 40cm), wąskie liście. Osadka jest prawie czarna. Pojedyncze listki są okrągławe, na spodniej stronie występują wąskie kupki zarodni, które po dojrzeniu robią się brunatne [dojrzewają na przełomie lipca i sierpnia]. Jest to roślina wytrzymała na mróz [ występuje nawet w strefie subarktycznej, wytrzymuje temperatury nawet -34oC].

 

Stanowisko - półcieniste, jasne, rzadziej słoneczne

 

Gleba - wilgotna, wapienna [lubi wapienne podłoże - cięższą glebę można np. wymieszać z dużą ilością kamienia wapiennego]

 

Wysokość - 20-30cm

 

Rozmnażanie - podział kłączy, wysiew zarodników [na miejsce stałe przesadzamy 15cm rośliny]

 

Choroby i szkodniki - ślimaki

 

Zastosowanie - szczeliny w murach, skalniaki, pojemniki na balkonie [miejsca zacienione]

 

rapsodia9 : :
lut 20 2015 Asplenium ruta-muraria - zanokcica murowa
Komentarze: 0

Asplenium ruta-muraria - zanokcica murowa

 

http://terraflora.vot.pl/zdjecia/zanokcica_murowa01.jpghttp://terraflora.vot.pl/zdjecia/zanokcica_murowa01.jpg

 

           Asplenium ruta-muraria jest maleńką paprocią, osiągającą wysokość ok 15cm, o pierzastych liściach, w kształcie nieco podobnych do ruty. Zimozielona. Zasiedla zazwyczaj szczeliny wapiennych skał czy stare mury wypełnione wapienną zaprawą. Zarodnikuje od połowy lata [lipiec - sierpień].

 

Stanowisko - jasne, lub półcieniste, rzadziej w pełnym słońcu

 

Gleba - sucha, uboga w składniki pokarmowe, pH obojętne do zasadowego, wilgotna

 

Rozmnażanie - wysiew zarodników

 

Wysokość - do 15cm

 

Zastosowanie - ogródki skalne, szczeliny murów

 

Ciekawostka - jest to paproć cienkozarodnikowa, używana w medycynie. Zawiera głównie flawonoidy - kemferol, rutynę, kwercytynę; ksantony, fitsterole, fenolokwasy - kwas cynamonowy, kumarowy, sole mineralne, aminokwasy oraz cukry - arabinozę, galaktozę, sacharozę, glukozę. Ziele zanokcicy działa moczopędnie, przeciwkaszlowo, rozkurczowo oraz zwiększa wydzielanie płynnego śluzu w oskrzelach.

rapsodia9 : :
lut 20 2015 Adiantum pedatum - Adiantum stopowate
Komentarze: 0

Adiantum pedatum - Adiantum stopowate

 

http://images10.fotosik.pl/539/6b1e1d6b423a815a.jpghttp://images10.fotosik.pl/539/6b1e1d6b423a815a.jpg

 

          Adiantum pedatum to ogrodowa paproć o pierzastych liściach. Dorasta do około 40-60cm. Kłącza koloru czarnego, raczej krótkie, dzięki czemu długo zachowuje kępiasty pokrój. Liście jasnozielone, delikatne, pierzaste, ułożone poziome z ciemnymi, błyszczącymi osadkami. Jesienią liście przebarwiają się na żółto. Przymrozki mogą uszkodzić młode przyrosty.

 

Stanowisko - półcieniste, cieniste, osłonięte od wiatru

 

Gleba - próchnicza, wilgotna, lekko kwaśna

 

Rozmnażanie - zarodniki [ wytwarza we wrześniu], podział [w okresie gdy nie ma liści, pozostawiając spore kępy]

 

Wysokość - 0,2 - 0,5m

 

Cięcie - po zakończeniu wegetacji należy przyciąć nisko suche liście [jesienią lub wiosną] (?)

 

Zastosowanie - ogrody przydomowe, roślina okrywowa, ogrody skalne, orientale, wodne i bagienne, kompozycje naturalistyczne

rapsodia9 : :
lut 18 2015 Tagetes patula - Aksamitka rozpierzchła
Komentarze: 0

Tagetes patula  - Aksamitka rozpierzchła

 

http://www.swiatkwiatow.pl/thumb.php?img=foto_art/1357373502.jpg&w=300http://www.swiatkwiatow.pl/thumb.php?img=foto_art/1357373502.jpg&w=300

          Tagetes patula jest rośliną jednoroczną. Łodyga jest rozgałęziona od samego dołu. Liście mają charakterystyczny, silny zapach, który  nie każdemu odpowiada. Na rynku można spotkać odmiany

o koszyczkach pojedynczych [ kwiaty języczkowe osadzone są na jednym okółku, a środek koszyczka zajmują kwiaty rurkowe mniej lub więcej rozwinięte]

o koszyczkach pełnych [ kwiaty języczkowe osadzone w jednym okółku, natomiast środek zajmują silnie wydłużone, rozrośnięte kwiaty rurkowe]

oraz o koszyczkach typu goździkowego [ koszyczki składają się prawie wyłącznie z kwiatów języczkowych ułożonych dachówkowato, często podwiniętych, o brzegach falistych lub fryzowanych]

          Jest rośliną pułapkową dla nicieni - wabi jest, a przyczepione do jej korzeni giną z głodu

 

Stanowisko - Słoneczne lub półcień

 

Gleba - każda gleba

 

Wysiew nasion - w marcu lub na początku kwietnia wysiewamy do zimnego inspektu lub pod koniec kwietnia od razu do gruntu [ z przekwitłych kwiatostanów można zebrać nasiona na następny rok]

 

Wysokość - 20-60 cm

 

Okres kwitnienia - czerwiec - do nastania mrozów

 

Choroby i szkodniki - mogą pojawić się przędziorki [ pajęczynka], ślimaki, szara pleśń [ gdy jest zbyt wysoka wilgotność], fytoftoroza

 

Zastosowanie - obwódki, kwietniki, do pojemników, do nasadzeń dywanowych, kwiat cięty

lut 18 2015 Tagetes erecta - aksamitka wzniesiona
Komentarze: 0

Tagetes erecta - aksamitka wzniesiona

 

http://photos04.istore.pl/22039/photos/big/32221178.jpghttp://photos04.istore.pl/22039/photos/big/32221178.jpg

 

           Tagetes erecta jest rośliną jednoroczną sianą wprost do gruntu. Pędy roślin wzniesione, silnie rozgałęzione. Liście duże, pierzastodzielne. Roślina wydziela silny, charakterystyczny zapach, który niestety  nie każdemu odpowiada.

         W ogrodach biologicznych można ją stosować jako ochronę przed niktórymi gatunkami nicieni.

 

Stanowisko - Słoneczne

 

Gleba - każda przecięta, żyzna lecz nie przenawożona

 

Wysiew nasion - marzec lub początek kwietnia do zimnego inspektu lub pod koniec kwietnia od razu do gruntu [ kiełkują po 7 dniach, zakwita po 80-90dniach ]

 

Wysokość - 50-80cm

 

Okres kwitnienia - od czerwca do nastania mrozów [z przekwitłych kwiatów powstają koszyczki z nasionami, które możemy zebrać, aby wysiać je w następnym roku]

 

Zastosowanie - kwietniki, rabaty, obwódki, balkony, tarasy, kwiat cięty [nawet do 2 tygodni]

lut 18 2015 Gazania splendens - Gazania lśniąca
Komentarze: 1

Gazania splendens - Gazania lśniąca

 

http://d3t0t2nqwmr1c9.cloudfront.net/photos/75601/Gazanias_Gazania_Big_Kiss_White_Flame_F1.medium.jpeghttp://d3t0t2nqwmr1c9.cloudfront.net/photos/75601/Gazanias_Gazania_Big_Kiss_White_Flame_F1.medium.jpeg

 

            Gazania splendens jest rośliną jednoroczną o stosunkowo niewielkich rozmiarach. Ma silnie skrócone, rozgałęzione, u dołu płożące pędy zakończone pękiem wzniesionych liści 5 - 15cm długości. Każdy pęd zakończony jest koszyczkiem kwiatowym. Kwiaty otwierają się tylko w pełnym słońcu, w dni pochmurne i dżdżyste koszyczki są zamknięte. Liście są wydłużone, pod spodem białawe, owłosione. Na wierzchu mają szorstkie włoski.

 

Stanowisko - słoneczne

 

Gleba - żyzna, próchniczna

 

Wysiew nasion - w lutym - marcu do skrzynek w szklarni. Siewki pikuje się do inspektu lub do doniczek torfowych. Do gruntu wysadza się w drugiej połowie maja, po ostatnich przymrozkach w rozstawie 30 x 25cm

 

Wysokość - do 20cm

 

Okres kwitnienia - czerwiec -październik

 

Cięcie - przekwitłe kwiatostany należy ścinać, gdyż dojrzewające nasienniki nie są dekoracyjne

 

Nawożenie i nawadnianie - w okresie kwitnienia

 

Zastosowanie - obwódki kwietników, rabaty, do ogródków skalnych, ma murki, skarpy, nadaje się także na kwiat cięty

rapsodia9 : :
lut 18 2015 Nigella damascena - Czarnuszka damasceńska...
Komentarze: 0

Nigella damascena - Czarnuszka damasceńska

 

http://kolo-pszczelarzy.pl/wp-content/uploads/2013/11/czarnuszka-damasce%C5%84ska-1.jpghttp://kolo-pszczelarzy.pl/wp-content/uploads/2013/11/czarnuszka-damasce%C5%84ska-1.jpg

 

           Nigella damascena jest rośliną jednoroczną o ciekawych kwiatach i owocach. Łodyga słabo rozgałęziona, pokryta gruczołkami i lekko owłosiona. Liście podwójnie pierzastosieczne o nitkowatych odcinkach.

          Oprócz dekoracji można część roślin przeznaczyć na nasiona [zbiór w sierpniu i wrześniu]. Nasiona suszy się razem z mieszkami, następnie wysypuje z nich i jeszcze dosusza, aby zapobiec pleśnieniu. Przechowywać należy w suchym miejscu.

         Jest rośliną leczniczą

 

 

Stanowisko - Słoneczne

 

Gleba - każda gleba średnio wilgotna i przepuszczalna

 

Wysiew nasion - maj [od razu do gruntu, kiełkuje po około 2 tygodniach od siewu]

 

Wysokość - 20 - 50cm

 

Okres kwitnienia - czerwiec - lipiec

 

Nawożenie i nawadnianie - regularnie, a w okresie kwitnienia warto dokarmiać nawozem wieloskładnikowym

 

Zastosowanie - na rabaty, kwiat cięty, suche bukiety [ owocostany]

rapsodia9 : :
lut 17 2015 Godetia grandiflora - godecja wielkokwiatowa...
Komentarze: 2

Godetia grandiflora  - Godecja wielkokwiatowa, azalia letnia, marszawa

 

http://cdn1.shopmania.biz/files/s1/129541897/p/l/5/godetia-grandiflora~7736525.jpghttp://cdn1.shopmania.biz/files/s1/129541897/p/l/5/godetia-grandiflora~7736525.jpg


           Roślina jednoroczna o pięknych kwiatach. Łodygi proste, u dołu rozgałęzione, gęsto ulistnione. Liście eliptycznie lub lancetowate. Kwiaty duże, nawet do 8cm średnicy, w kolorachy białych, fioletowych, fóżowych. Są także odmiany o kwiatach dwubarwnych oraz pełnych.

          Deszcz niszczy płatki godecji i sprawia, że roślina wcześniej kończy kwitnienie. Powinna rosnąć na miejscach osłoniętych od wiatru.

 

Stanowisko - słoneczne

 

Gleba - próchniczna, dość żyzna, niezbyt sucha

 

Wysiew nasion - koniec kwietnia [ siewki należy przerwać ]

 

Wysokość - 20-50cm

 

Okres kwitnienia - sierpień - wrzesień

 

Nawadnianie i nawożenie - po ukazaniu się kwiatów nawadniać i dokarmiać nawozami w postaci płynnej - przeduża kwitnienie

 

Zastosowanie - na obwódki, kwiat cięty [pęd wyrywa się z korzeniami i usuwa liście zasłaniające kwiaty], do skrzynek na tarasy i balkony. Godecja dobrze wygląda w masie, nie łączona z innymi roślinami.

lut 17 2015 Lathyrus odoratus - Groszek pachnący
Komentarze: 2

Lathyrus odoratus - Groszek pachnący

 

http://www.swiatkwiatow.pl/foto/groszek-pachnacy-lathyrus-odoratus_611.jpghttp://www.swiatkwiatow.pl/foto/groszek-pachnacy-lathyrus-odoratus_611.jpg

           Lathyrus odaratus jest rośliną jednoroczną dorastającą do 1,2 m wysokości. Łodyga wiotka i cienka, do czepiania się podpór wytwarza specjalne organy - wąsy czepne. Kwiaty charakteryzują się silnym, przyjemnym zapachem i mnogością barw - od białych, różowych, fioletowych do niebieskich. Istnieją także odmiany dwubarwne.

 

Stanowisko - Słoneczne

 

Gleba - żyzna, zasobna w wapń

 

Wysiew nasion - początek kwietnia [wprost do gruntu]. Aby mieć kwiaty przez całe lato i jesień trzeba wysiewać nasiona partiami co 2-3 tygodnie aż do końca czerwca

 

Wysokość - 1,2m

 

Okres kwitnienia - czerwiec - wrzesień

 

Nawożenie i nawadnianie- zasilać co 2-3 tygodnie nawozem [do roślin kwitnących albo rozcieńczoną gnojowicą], systematycznie nawadniać

 

Zastosowanie - przy siatce i innych ogrodzeniach jako roślina okrywająca, do pojemników na balkonach i tarasach. Nadaje się także na kwiat cięty [ kwiatostany ścinamy gdy mają 4-5 całkowicie rozwiniętych kwiatów. Im więcej kwiatów obcinamy tym dłużej i obficiej groszek kwitnie]

lut 17 2015 Matthiola bicornis - Lewkonia długopłatkowa,...
Komentarze: 0

Matthiola bicornis - Lewkonia długopłatkowa, maciejka

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/65/Matthiola_longipetala.jpghttp://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/65/Matthiola_longipetala.jpg

 

          Matthiola bicornis jest rośliną jednoroczną, wysiewaną wprost do gruntu. Łodygi rozgałęzione, w dolnej części pokładające się, natomiast w górnej wzniesione. Liście małe, lancetowate, pokryte szarym kutnerem. W ciągu dnia kwiaty są zamknięte i otwierają się dopiero pod wieczór, wydzielająć intensywny, przyjemny zapach. Z tego względu warto posiać ją w miejscach gdzie wypoczywamy - w pobliżu ławek, okien. Nie nadaje się jednak aby być gwiazdą rabaty ponieważ nie ma ona zbyt atrakcyjnego wyglądu.

 

Stanowisko - słoneczne, lekko zacienione

 

Gleba - piaszczysna, gliniasta, żyzna, umiarkowanie wilgotna, odczyn obojętny

 

Wysiew nasion - koniec kwietnia, początek maja wprost do gruntu, skrzynek. Nie znosi przesadzania. Najlepiej wysiewać Maciejkę kilkakrotnie co dwa tygodnie, co przedłuży okres kwitnienia

 

Wysokość - 30 - 40cm

 

Okres kwitnienia - czerwiec - wrzesień

 

Choroby i szkodniki - mszyce, pchełki; zgnilizna łodygi i mozaika

 

Zastosowanie - przy ławkach, altanach, pod oknami, na balkonie.

lut 17 2015 Lobularia maritima - smagliczka nadmorska
Komentarze: 1

Lobularia maritima - Smagliczka nadmorska

http://www.gardensonline.com.au/Uploads/Plant/949/LobulariaMaritimaBeer420.jpghttp://www.gardensonline.com.au/Uploads/Plant/949/LobulariaMaritimaBeer420.jpg


         Lobularia maritima jest rośliną jednoroczną, sianą wprost do gruntu. Od czerwca aż do jesieni cieszy nasze oczy mnóstwem małych kwiatuszków barwy białej, ciemnofioletowej bądź różowofioletowej. Liście wąskie, lancetowate zielone lub z szarozielone. Jest to roślina okrywowa, niezbyt wymagająca.

 

Stanowisko - słoneczne

 

Gleba - średnio żyzna i średnio wilgotna, ale może rosnąć również na terenach piaszczystych

 

Wysiew nasion - kwiecień od razu na miejsce stałe [marzec do zimnego inspektu]

 

Wysokość - 20cm

 

Okres kwitnienia - czerwiec do jesieni

 

Cięcie - po  pierwszym kwitnieniu, wtedy zakwitnie ponownie w sierpniu - wrześniu

 

Zastosowanie - kwietniki dywanowe, rabaty mieszane, obwódki oraz na skalniaki. Nadaje się także do skrzynek balkonowych

lut 17 2015 Iberis umbellata - Ubiorek okółkowy (baldaszkowy)...
Komentarze: 0

Iberis umbellata - Ubiorek okółkowy

https://zojeczka.files.wordpress.com/2011/05/iberis-umbellata1.jpg?w=780https://zojeczka.files.wordpress.com/2011/05/iberis-umbellata1.jpg?w=780

 

           Iberis umbellata jest rośliną jednoroczną, okrywową. Łodygi twarde, ale kruche, wielokrotnie rozgałęzione. Kwiaty mogą przybierać różne barwy - białe, lila, różowe, lawendowe, a nawet odciene purpury czy czerwieni.

 

Stanowisko - słoneczne

 

Gleba - dobrze uprawiona i nawożona

 

Wysiew nasion - koniec kwietnia, początek maja [od razu na miejsce stałe, źle znosi przesadzanie]

 

Wysokość - 25 - 40cm

 

Okres kwitnienia - czerwiec - sierpień

 

Cięcie - przycięcie przekwitających kwiatów pozwala na przedłużenie kwitnienia

 

Zastosowanie - ogródki skalne, obwódki rabat

lut 17 2015 Iberis sempervirens - Ubiorek wiecznie zielony...
Komentarze: 0

Iberis sempervirens - Ubiorek wiecznie zielony

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/c7/Iberis_sempervirens_a1.jpg/1280px-Iberis_sempervirens_a1.jpghttp://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/c7/Iberis_sempervirens_a1.jpg/1280px-Iberis_sempervirens_a1.jpg

 

           Iberis sempervirens jest zimozieloną byliną okrywową tworzącą w okresie kwitnienia charakterystyczny byiały, gęsty dywan z kwiatów. Osiąga wysokość około 35cm. Jest niezastąpiony przy tworzeniu rabat skalnych, może być sadzony także pomiędzy szczelinami murów i plyt, gdzie tworzy malownicze, białe poduszeczki.

          Iberis sempervirens należy okrywać na zimę, gdyż może nie wytrzymać zbyt niskich temperatur.

 

Stanowisko - słoneczne, ale znosi także półcień

 

Gleba - Żyzna, przepuszczalna, piaszczysto - gliniasta. Nie za sucha

 

Rozmnażanie - podział roślin w sierpniu

 

Wysokość - 35-40 cm

 

Cięcie - po przekwitnięciu należy ściąć kwiaty co zapewni powtórne kwitnienie jesienią

 

Zastosowanie - rabaty skalne, obwódki rabat, w szczelinach murów

lut 16 2015 Helianthus annuus - słonecznik zwyczajny
Komentarze: 2

Helianthus annuus - Słonecznik zwyczajny

http://poradnikogrodniczy.pl/pliki/plikiporady/slonecznik-ozdobny.jpghttp://poradnikogrodniczy.pl/pliki/plikiporady/slonecznik-ozdobny.jpg

         Helianthus annuus jest wysoką rośliną osiągającą od 0,5 do 2m wysokości. Łodyga sztywna, dość gruba zakończona ogromnym, zółtym kwiatem. Liście słoneczników są sercowate, duże i szorstko owłosione. Na rynku można spotkać wiele odmian o kwiatach mniejszych, a nawet o kwiatach pełnych, w różnych kolorach - od żółtych, poprzez czerwonawe do brązowawych.

 

Stanowisko - słoneczne

 

Gleba - żyzna, dobrze uprawiona i umiarkowanie wilgotna

 

Wysiew nasion - wysiew nasion wprost do gruntu od kwietnia do połowy maja.

 

Wysokość - 0,5 - 2m

 

Podlewanie i nawożenie - obfite w czasie suszy; rośliny warto zasilić nawozami płynnymi.

 

Zastosowanie - Jako roślina do ogrodów w stylu rustykalnym, grupami przy ogrodzeniach czy ścianach budynków. Nadają się na kwiat cięty, są także roślinami miododajnymi.

lut 16 2015 Cosmos bipinnatus - Kosmos podwójnie pierzasty...
Komentarze: 2

 Cosmos bipinnatus - Kosmos podwójnie pierzasty

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/59/Cosmos_bipinnatus6.jpg/193px-Cosmos_bipinnatus6.jpg





 

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/59/Cosmos_bipinnatus6.jpg/193px-Cosmos_bipinnatus6.jpg

 

 

         Cosmos bipinnatus osiąga wysokość do 0,5-1m, charakteryzuje się dość luźnym pokrojem. Liście podwójnie pierzastosieczne, wąskie, przypominające liście kopru. Łodygi sztywne, silnie rozgałęzione zakończone kwiatami o średnicy ok 10cm. Kwiaty koloru białego, fioletowego, różowego. Kwitnie od lipca do października. Roślina łatwa w uprawie.

 

Stanowisko - słoneczne, półcieniste

 

Gleba - lekka, średnio żyzna o lekko kwaśnym odczynie.

 

Wysiew nasion - koniec kwietnia, początek maja [kiełkowanie 15-20 dni]

 

Wysokość - 0,5 - 1m

 

Cięcie - warto usuwać przekwitłe kwiaty

 

Podlewanie i nawożenie - nawadnianie wymagane w czasie suszy.  Na słabszych glebach można zasilić nawozem wieloskładnikowym.

 

Choroby i szkodniki - wiosną może być zaatakowany przez mszyce

 

Zastosowanie - roślina rabatowa do ogrodów w stylu rustykalnym. Karłowe odmiany nadają się do pojemników. Stosowany także jako kwiat cięty.

lut 16 2015 Co to jest roślina jednoroczna
Komentarze: 1

          Zacznijmy od wyjaśnienia czym w zasadzie są rośliny jednoroczne. Otóż, są to rośliny uprawiane przez jeden sezon wegetacyjny, w trakcie którego przechodzą pełny cykl rozwoju. To znaczy, od wysiania, do skiełkowania, wyrośnięcia i zakwitnięcia.

 

         Kiedy w takim razie należy je wysiewać? To zależy od indywidualnej rośliny. Wpływa na to jej długość cyklu rozwojowego oraz od wymagania cieplne, szczególnie w stadium siewki. Czasami możemy  wysiać nasiona do skrzynki czy innego pojemnika, dzięki czemu możemy przyspieszyć rozwój roślin [do skrzynek wysiewamy także gatunki o długim cyklu rozwojowym].

 

Główne terminy wysiewu nasion do gruntu:

 

kwiecień i pierwsze połowa maja - wcześniej zdażają się przymrozki, które mogłyby  uszkodzić, a nawet uśmiercić naszą roślinkę

 

po 15 maja - nasiona o krótkim okresie wegetacji, np. Phaseolus coccineus, Cucurbita pepo

 

dosiewane sukcesywnie przez całe lato (czerwiec - lipiec) w pewnych odstępach czasu, aby przedłużyc okres kwitnienia np. Matthiola longipetala

 

późna jesień, aby otrzymać kwitnące rośliny wcześniej np. Centaurea cyanus, Eschscholtzia californica, Nigella damascena, Amaranthus caudatus, Consolida ajacis. Ten termin uwzględnia też gatunki roślin rozmnażające się przez samosiew.